Parafia pw. św. Małgorzaty w Bydlinie swym rodowodem sięga przełomu XIV i XV w.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1120 r. Na podstawie dostępnych źródeł wiadomo, że w latach 1404-1530 miejscowość posiadała prawa miejskie.

W 1398 r. wybudowano niewielki zamek, który oprócz ważnego ogniwa w systemie obronnym na pograniczu polsko-śląskim spełniał również funkcje sakralne. Fortyfikacja przez licznych zarządców była wielokrotnie przebudowana m.in. na zbór ariański, a następnie na świątynię katolicką pw. św. Krzyża. Obecna świątynia pw. św. Małgorzaty wybudowana została w 1865 r. i poświęcona (konsekrowana) w 1885 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego.

W pobliżu Bydlina i Załęża rozegrała się w 1914 r. słynna bitwa legionistów polskich, znana jako Bitwa pod Krzywopłotami. Warto zauważyć w kaplicy cmentarnej otaczaną kultem figurę Matki Bożej Pocieszenia z XV w.

O naszej Patronce można przeczytać tutaj.

Do parafii należą

Miejscowości